Afazi Dostu İletişim İçin İpuçları

Afazi İle İlgili Gerçekler

Afazili hastalar ve hasta yakınlarının en iyi şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmak için bazı ipuçları vardır. Afazi, kafa yaralanması veya felçten sonra ortaya çıkabilir. Beyin tümörünün sonucu da olabilir. Bir kişinin yazılı veya sözlü kelimeleri anlama, üretme veya okuma yeteneğini etkileyen bir iletişim bozukluğudur. Afazi her insanda farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Afazisi olan herkesin tek ortak noktası afazinin kişinin zekasını etkilememesidir.

İletişim Nerede Bozulur?

Birçok afazi türü vardır ve her biri (Broca’nın, Wernicke’in, total, vb.) kendi zorluklarıyla birlikte gelir.

Afazisi olan bazı insanlar mesaj almakta zorlanmaktadır. Diğer insanların ne söylediğini, ya da ne okuduğunu anlamakta güçlük çekmektedir. Afazisi olan hastalar doğru kelimeyi söyleme, söylemek istediklerini nasıl söyleyeceklerini hatırlama, konuşmaya başlama veya yazma yetileri bozulabilir. Afazi konuşmayı, anlamayı, yazmayı ve okumayı etkileyebilir.

Hızlı İletişim İpuçları

Afazi hastayı hayattan izole etmektedir. Afazili hastayı anlamak için, düşüncelerinizi ailenize ve arkadaşlarınıza kolayca aktaramadığınızı hayal edin. Ne söylediklerini anlayamadığını düşünün. Bütün bunlara rağmen afazili hastanın izole edilmesine gerek yoktur. Afazisi olan bir kişinin iletişim kurmasına ve konuşmanın bir parçası olarak kalmasına yardımcı olmaya çalıştığınızı bilmesi konuşma anlaşılırlığın gelişimi için büyük bir yol kat edebilir. Aile fertlerinin ve yakınlarının eski iletişim yollarının işe yaramayabileceğini anlamasına yardımcı olun ve kişiyi konuşmanın bir parçası olarak tutmak için mücadele edin.

afazi-ile-ilgili-gercekler

afazi-dostu-iletisim-icin-ipuclari

İşte Afazi Dostu İletişimin Parçası Olan Şeyler

Birden Fazla İletişim Aracı Kullanın

Konuşurken, ellerinizle jestler yapın ve yüz ifadeleri kullanırsınız. İletişim kurmak için her zaman kelimelerinizden daha fazlasını kullanmalısınız. Ayrıca, iletişim kurmak için ne kullandığınıza dikkat edin. Kullandığınız araç (telefon gibi) anlamanıza yardımcı olmak için bu hareketleri veya yüz ifadelerini görmek gibi kişiye verebileceğiniz diğer sinyalleri sınırlamaktadır. İletişimi geliştirmek için telefon görüşmesinden görüntülü aramaya geçme gibi ortamı değiştirmeniz gerekebilir.

Sadece jestler ve yüz ifadeleri değil. Diğer iletişim yardımcıları resimler, yazma /okuma ve konuşmayı birleştirme, anahtar kelimelere işaret etme veya iletişim uygulamaları olabilir.

Duraklat ve Dinle

Afazisi olan biriyle konuşma daha fazla zaman alabilir. Sabırlı olmanız, duraklamaları kullanmanız ve beklemeniz gerektiğini bilerek konuşmaya girmeniz iletişime yardımcı olur. Hastanın kendini ifade etmesi için zamanın olduğunu ne kadar net bir şekilde ileterseniz, hasta o kadar iyi iletişim kurabilir. Stres iletişim zorluklarını arttırır, bu nedenle vücut dilinizle sabırlı olduğunuza dair net sinyaller gönderdiğinizden emin olun.

Sessiz Tut

İnsanlar bizimle bağırmak yerine normal bir sesle konuştuğunda ve konuşmaları en az dikkat dağıtıcı şekilde yaptığında hepimiz en iyi şekilde duyarız. Afazi dostu iletişim söz konusu olduğunda bu gerçek daha da önemlidir. Konuşmak için yüz yüze görüşebileceğiniz yer olmasına ve o bulunduğunuz yerin sessiz olmasına dikkat edin.

Basit Tut

Söylenileni basit tutmak, kişiyi çocuksu hale getirmek anlamına gelmez. Bu, söylemeniz gerekenleri düşünmek, hikayenin veya soruların gereksiz kısımlarını kaldırmak ve konunun özüne inmek anlamına gelir. Cümleleri kısa tutmak, duraklatmak ve her iki kişinin de konuşmayı takip etmesini sağlamak için daha fazla olanak sağlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

isitme-kaybi-nedir
İşitme Kaybı Nedir?

İşitme kaybı olan kişinin iletişim kurması duyma gücüne bağlıdır. İşitme kaybı, kulak…

Devamını Oku
alzheimer
Alzheimer

Alzheimer, beyinde bazı hasarlara neden olan ve geri döndürülemeyen bir hastalıktır. …

Devamını Oku
kadinlar-ve-inme-belirtileri
Kadınlar ve İnme Belirtileri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya göre, her beş kadından biri hayat…

Devamını Oku