Afazi Farkındalık Araştırması

2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Afazi Derneği tarafından afazinin farkındalık ve anlayış düzeyini belirlemek amacıyla ‘Afazi Farkındalık Anketi’ yapılmıştır. Bu anket, afazi ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ikinci ankettir. Bu anket için, ABD genelinden 25 yaş ve üstü 1.001 katılımcıdan veri toplanmıştır.

2020 yılında yapılan afazi farkındalık anketi San Francisco merkezli bir marka olan Survata aracılığıyla yapılmıştır. Survata, 02-12 Mart 2020 tarihleri arasında 1001 katılımcıyı incelemiştir.

Yapılan anketin sonucunda, Katılımcıların sadece %7’sinin afaziyi duymuş olması ve bunu bir dil bozukluğu olarak tanımlayabilmesi afazi farkındalığını teşvik etmek amacıyla çalışmalar yapılması gerektiğine işaret etmektedir.

Afazi Temel Bulgular

1. İnsanların %86,2’si “Afazi” terimini hiç duymamıştır.

 

 
Daha önce afazi terimini duydunuz mu?’ soruna katılımcılardan 863 kişi ‘Hayır’ cevabını vermiştir, 138 kişi ‘Evet’ cevabını vermiştir.

2. İnsanların %7’si afaziyi duymuştur ve bunu bir dil bozukluğu olarak tanımlayabilmektedir.

Afazi terimini duyduğunu belirten katılımcıların %13,8’i (138 kişi) yanıtlarını detaylandırmak için başka bir soruyu yanıtlamaya yönlendirilmiştir. Çalışma, sadece afazi terimine aşinalığı ölçmek istemeyip, aynı zamanda durumu farkında olmayı amaçlamıştır. Aşağıdaki soru, katılımcılardan afaziyi en iyi tanımlayan bir seçim seçmelerini istemiştir.

 

 
Yukarıdakilerden hangisi afaziyi en iyi tanımlar?

Bu soruya cevap veren katılımcıların %13,8’inin afaziyi dil bozukluğu olarak daha doğru seçen kısmı “afaziyi farkında” olarak değerlendirdiğimiz kısımlardır. 71 katılımcı veya toplam 1.001 katılımcının %7’si doğru seçimi yaptı ve “afaziyi farkında” olarak kabul edilmiştir.

3.“Afazi farkında” olan insanların %29,5’inde ya afazi var ya da bilen birini tanıyor.

 

 
Afazi teşhisi konmuş birini tanıyor musunuz?

Bu soruya 24 kişi evet, 98 kişi hayır, 15 kişi bilmiyorum yanıtını vermiştir.

4.İnsanların %41,5’i, konuşma ile ilgili zorlukların yaşandığı fikrine katılıyor.

 

 
Ankete katılanların %41,5’i “Bir kişi konuşmada zorluk çekiyorsa, entelektüel eksiklikleri de vardır” ifadesine katılmıştır.

5.İnsanların %71,2’si inme ve beyin hasarı ile iletişim güçlüğü arasında bağlantı kurarak iletişimde güçlük çekti.

 

 
Katılımcıların %71,2’si inme ve beyin hasarı ile iletişim güçlüğü arasında bir bağlantı kurmaktadır. Bununla birlikte, katılımcıların ezici çoğunluğu (%93)konuşmayla ilgili sorunları“afazi” terimine düzgün bir şekilde bağlamamaktadır.

İnsanların %13,8’i afaziyi televizyondan veya filmden ilk kez duyduklarını hatırlıyor.

 

 
Geçen yıl, afazi terimini duyan katılımcıların 73’ü bir gazetede, dergide (kâğıt veya çevrimiçi), TV’de veya radyoda en az bir kez afaziden bahsettiğini veya duyduğunu hatırlıyor. Bu, afaziyi duyduğunu tespit eden 138 kişinin %52,9’u.

Araştırma sonucunda afazi farkındalık düzeyi %7 çıkmıştır ve çıkan sonuç oldukça düşüktür. Afazi yakınları afazinin ne kadar ciddi bir durum olduğunu bilseler de, toplumda afazi farkındalığını artırmak için neler yapılması gerektiği konusunda fikirleri yoktur.

Afazi İçin Ne Yapabiliriz?

  • Bu anketi akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza gönderebilir ve sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.
  • Bilmeyen birine afaziyi açıklamak için 5 dakikanızı ayırabilirsiniz.
  • Afazi derneklerine dahil olabilirsiniz veya yaşadığınız yerde yoksa bir tane başlatabilirsiniz.
  • Özellikle Haziran ayı afazi farkındalık ayında afazi ile ilgili hikayeler ve haberler içeren yerel medyanıza (gazeteler, dergiler, TV kanalları) ulaşıp haber yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

parkinson-nedir
Parkinson Nedir?

Parkinson hastalığı, sinir sistemindeki nöronların yavaş yavaş ölmesi nedeniyle harek…

Devamını Oku
demans
Demans

Demans, insanların yaşlandıkça karşılaşabileceği bir bilişsel bozukluktur. Dünya üzer…

Devamını Oku
alzheimer-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Alzheimer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alzheimer hakkında bilinmesi gerekenler hem hastalığa sahip kişileri hem de onların y…

Devamını Oku