Afazi İle ‘’Seni Seviyorum’’ Demek

Afazi sadece iletişimi etkilemekte, kişinin zekasını etkilememektedir. Afazi, bir insanın sevgi alma ve verme kapasitesini değiştirmez. Afazisi olan insanlar, ifade edemediklerinde de yoğun sevgi hissetmektedirler. Afazisi olan birini sevmek; kulaklarınızı iyi açarak, kalbinizle çok dikkatli dinlemek anlamına gelmektedir. Bazen afazisi olan insanların sevgiyi ifade etmek için yeni yollar bulmaları gerekmektedir.

“Seni seviyorum” derken veya duyarken, kelimeler birinin nasıl hissettiğini bilmenin basit bir yolu olsa da, nasıl hissettiğinizi ifade etmenin yollarının nasıl olduğunu yazıyor.

Kelimeleri kullanamamak afazisi olan insanlar için bir engeldir. “Seni seviyorum” demek, övgüler yağdırmak, ya da kişinin sizin için ne kadar önemli olduğunu kelimelerle ifade etmek insanın insanların yeteneklerinin ötesindedir. Hastaların özellikle olumlama kelimelerini kullanamaması kendilerini iyi hissetmemelerine sebep olur, ancak diğer aşk dillerinin çoğu hiç kelime gerektirmez.

Yeni Bir Aşk Dili Keşfetmek

Hizmet eylemleri çoğu zaman sevgimizi göstermek için yaptığımız eylemlerdir. Sevgiden dolayı yaptığımız tüm küçük ve büyük eylemler bu kategoriye girer. Birinin en sevdiği yemeği hatırlamak ve pişirmek gibi sevdiklerimiz için bir şeyler yapmak hizmet eylemidir.

Hediye almak ve vermek, insanların sevgi göstermesinin başka bir yoludur. Birine verdiğiniz küçük hediyeler önemlidir, çünkü ona kendini harika hissettirir.

Kaliteli zaman, sevgiyi göstermenin başka bir yoludur. Diğer tüm görevleri bir kenara bırakıp kişiye tüm dikkatimizi verdiğimizde, onlara onu sevdiğimizi ve dünyamızda önemli olduklarını gösteriyoruz. Son olarak, sevgi sevgiyi ifade etmenin başka bir yolu; el ele tutuşmak, öpüşmek, sadece birbirine yakın oturmak ve zaman zaman kişinin koluna dokunmak, kelimeler olmadan “seni seviyorum” demenin yollarından bazılarıdır.

Afazi, hastalar ile iletişimde geçici veya kalıcı bir değişiklik gerektirmektedir. Bazen “Seni seviyorum” demek için yeni yollar bulmamız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

isitme-kaybi-nedir
İşitme Kaybı Nedir?

İşitme kaybı olan kişinin iletişim kurması duyma gücüne bağlıdır. İşitme kaybı, kulak…

Devamını Oku
dil-ve-bilis-bozukluklari
Dil Ve Biliş Bozuklukları

İnsan yaşamında dil ve biliş sorunlarının ön plana çıktığı yaş dönemleri vardır. Bu d…

Devamını Oku
alzheimer-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Alzheimer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alzheimer hakkında bilinmesi gerekenler hem hastalığa sahip kişileri hem de onların y…

Devamını Oku