Kadınlar ve İnme Belirtileri

Kadınlarda Görülen İnme Belirtileri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya göre, her beş kadından biri hayatı boyunca felç geçirmektedir. İnmenin risk faktörleri yaşla birlikte artmaktadır ve Afrika kökenli Amerikalı kadınların felç geçirme olasılığı beyaz kadınlara göre iki kat daha fazladır.

İnmenin yaygın belirtileri erkeklerde ve kadınlarda aynıdır. Her ikisi de kolları, bacakları veya yüzleri gibi bir vücut kısmında uyuşma yaşayabilir. Uyuşma vücudun her iki tarafında veya sadece bir tarafında olabilir. Görme kaybı gibi görme problemleri ve konuşma problemleri genellikle bir inmeye eşlik ederek bulanık görme ve net konuşamamalara neden olabilir. Baş dönmesi veya denge kaybı da genellikle ani, yoğun bir baş ağrısı gibi hem erkeklerde hem de kadınlarda inmeye eşlik eder.

Ancak kadınların, erkeklerde görülen semptomlara ek semptomları vardır. Yakın tarihli bir ABD Haber ve Dünya Raporu makalesinde uyku hali, mide bulantısı, vücudun herhangi bir bölgesinde karıncalanma hissi, davranış değişiklikleri ve hafıza kaybı gibi ek semptomlar bulunmaktadır.

Ulusal İnme Derneği ayrıca kadınlara özgü semptomları da şöyle sıralamaktadır: “Bilinç kaybı veya bayılma, genel halsizlik, zorluk veya nefes darlığı, karışıklık, tepkisizlik veya oryantasyon bozukluğu, ani davranış değişikliği, halüsinasyon, bulantı veya kusma, ağrı, nöbetler, hıçkırık.” Tabii ki, rastgele bir hıçkırık vakası kendi başlarına bir alarm nedeni değildir, ancak tüm bu daha sıradışı semptomlar inmenin daha yaygın semptomlarına eşlik edebilmektedir.

inme-belirtileri

kadinlar-ve-inme-belirtileri

F.A.S.T. Nedir?

Yakınızın tıbbi acil bir durum geçirip geçirmediğini ve acil yardım almanız gerekip gerekmediğini belirlemek için F.A.S.T. kısaltmasını kullanabilirsiniz. F.A.S.T.’deki “F” “yüz” anlamına geliyor. Kişiden gülümsemesini isterseniz, ağzının her iki tarafı aynı anda kalkmalıdır. Gülümsemeleri düzensiz görünüyorsa ve yüzlerinin bir tarafı sarkıyorsa yakınınız felç geçiriyor olabilir.

“A” “kollar” anlamına gelir. Kişiden ellerini başının üstüne kaldırmasını isteyin. Her iki kol da yukarda mı kalacak, yoksa bir ya da iki kol hemen aşağı mı düşüyor? Kollarını başının üstünde tutamazsa felç geçiriyor olabilirler.

“S” “konuşma” anlamına gelir. Afaziye aşina olan herkes, konuşmanın bir felçten sonra bulanıklaşabileceğini ve bozulabileceğini bilir. Kişiden birkaç soruyu yanıtlayıp konuşmasının normal veya garip görünüp görünmediğine karar vermesini isteyin.

Son olarak, “T” “zaman” anlamına gelir. İnme sırasında hızlı bir şekilde yardım almak önemlidir, bu nedenle bu belirtilerden herhangi biri varsa, kişiyi acil tıbbi değerlendirme için zaman kaybetmeden bir hastaneye götürün.

İnmenin yaşandığı durum esnasında acil durumda ne yapmak gerektiği bilinmesi hayat kurtarabilir. İnmenin nedenleri, tedavi sürecinde önemli olabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

alzheimer-tedavisi
Alzheimer Tedavisi

Alzheimer günümüzde sıklıkla karşılaştığımız, yaşlılıkla birlikte görülen ve bilişsel…

Devamını Oku
sesletim-artikulasyon-nedir
Sesletim (Artikülasyon) Nedir?

Sesletim (Artikülasyon), konuşma esnasında sesi oluşturmak için kullanılan organların…

Devamını Oku
afazi-dostu-iletisim-icin-ipuclari
Afazi Dostu İletişim İçin İpuçları

Afazili hastalar ve hasta yakınlarının en iyi şekilde iletişim kurmalarına yardımcı o…

Devamını Oku